تاثیر اصلاح مو بر رفتار حیوانات


اصلاح و آرایش منظم حیوان چندان کارسخت و طاقت فرسائی نیست. اگر این کار به شکل درست و با تکنیک های صحیح انجام شود علاوه بر تمیزی و بخشیدن ظاهری مرتب به حیوان باعث ایجاد واکنش های مثبت رفتاری، پوستی و عضلانی می­شود. در ادامه به تاثیر اصلاح موی حیوانات بر رفتار آنها و روشهای یبرای جلوگیری از ریزش موی سگ و گربه خواهیم پرداخت با پلاک همراه باشید.

اقدامات بهداشتی و آرایشی روزانه در حیوانات خانگی دارای اهمیت خاصی است. با این کار درخشندگی و براقی موها بیشتر می­گردد و به کشف و شناسائی جراحتهای پوستی، انگل ها و پوسته پوسته شدن کمک می­نماید

برخی حیوانات خانگی مانند سگ ها دارای موهای بلندی هستند که گاها جلوی چشمان آنها را گرفته و دید آنها را با مخاطره روبرو می­کند. این موها در صورت کوتاه نشدن میتواند به کم شدن بینایی سگ بیانجامد.

برای نگهداری حیوانات در وضعیت ظاهری مطلوب ضرورت دارد که پوشش خارجی و موهای حیوان تمیز و براق بماند .این کار به احساس سبکی و نشاط حیوان خصوصا در فصل های گرم سال کمک کرده و همچنین کوتاه کردن وآراستن موهای حیوان می‌تواند یک تجربه جدید برای او باشد که از آن لذت ببرد.
اصلاح و آرایش موی سگ­ها

یکی از معضلات صاحبان سگ های خانگی ریزش موی حیوان آنها است.

برخی صاحبان در مواجهه با ریزش موی سگ با تصور ایجاد یک نوع بیماری پوستی به دامپزشک مراجعه می­کنند.

در توضیح این مطلب باید گفت که موها نیز مانند سایر سلولهای بدن دارای زندگی محدودی هستند. پس از طی این دوره در فاز مرگ قرار گرفته، سست شده و با کوچکترین عاملی از پوست جدا شده و می­ریزند.

باید دانست که سگها دارای ریزش موی فصلی نیز هستند. در این ایام ریختن موها شدت می­گیرد. به طوری که با دست کشیدن به بدن حیوان تعداد بی شماری مو جدا شده و به سطوح مختلف از جمله دست، لباس و اشیاء داخل منزل می­چسبند که این مسئله معضل همیشگی دارندگان سگ در منزل است.

سگهایی که دچار ریزش مو هستند به آرایش بیشتری نیاز دارند . بخصوص اگر در داخل خانه نگهداری می­شوند . این کار رشد موهای جدید را تشویق می­کند و زمان موریزی را کاهش می­دهد.

سگهایی که در خارج از خانه زندگی می­کنند به غیر از ایام مو­ریزی اغلب نیاز به رسیدگی به موها ندارند.

این سگ ها لازم است در مقابله با شرایط جوی، لایه محافظ سطح بدن یا همان پوشش مویی پوست خود را حفظ کنند. روغن­های طبیعی موجود در موهای آنها از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست آنها در معرض عوامل محیطی محافظت کند.
نکاتی که باید برای اصلاح موی سگ رعایت کنید

در برخی کشورها سالن های مخصوص جهت مسابقه و نمایش اصلاح و آرایش موی سگ­ را انجام می­دهند. اما اگر شما اصلاح سگتان را خودتان انجام میدهید باید به نکات زیر توجه کنید.

درباره ی نژاد سگ خود تحقیق کنید تا بفهمید استاندارد میزان کوتاهی موی سگ شما چیست.
در صورتیکه سگ شما کثیف شده، قبل از شروع اصلاح ابتدا سگ را با شامپوی مخصوص بشویید.
وقتی موهای سگ خشک است اجسام خارجی و موهایی که به هم چسبیده اند را جدا سازید.
موهایی که در اطراف چشم هستند و جلوی دید حیوان را گرفتند بطور کامل کوتاه کنید (با استفاده از قیچی سرگرد)

سگهایی که دارای موهای سیم مانند هستند می­بایست موهایشان 2 الی 4 بار در طی سال کوتاه شود. در فواصل بین کوتاهی موها لازم است با برس زدن منظم موها، وضعیت ظاهری مناسبی به سگ ببخشیم.

سگ های مو بلند نیز نیاز دارند که مرتبا ً شانه و حمام داده شوند. این امر از گره خوردگی موهایشان جلوگیری می­کند.

قبل از برس یا شانه زدن بهتر است که پوست را به خوبی و توسط هر دو دست ماساژ داد. این کار باعث بهبود گردش خون زیر پوست می شود. موهایی که اتصال آنها با پوست قطع شده و در فاز ریزش هستند به راحتی جدا می­گردند.
اصلاح و آرایش موی گربه ها

یک گربه تمیز یک حیوان خانگی شاد محسوب می­شود. گربه‌ها تمیز شدن توسط انسان یا دیگر گربه‌ها را دوست دارند. گاهی هدف از آراستن پیامی است که گربه با آن قصد بالا بردن رتبه خود در گروه را اعلام می‌کند.

گربه ها خود نیز حیوانات تمیزی هستند و چندین ساعت از روز را صرف تمیز کردن خود می­کنند.

زبان گربه ها دارای سطح زبری است که مانند شانه یا برس عمل می­کند. زبان گربه به تمامی قسمت های بدن به جز سر و پشت گردن می­رسد. اما این نواحی نیز به وسیله پنجه های گربه تمیز می­شوند.

با این وجود برای اینکه از پراکنده شدن موی حیوان روی اسباب و اثاثیه خانه خلاص شوید، روزانه گربه را شانه بزنید.

می­توانید برای تابستان کمی موهای گربه را خلوت کنید که البته امری واجب نیست. اما در فصل زمستان موی گربه نقش موثری در حفظ گربه در مقابل سرما دارد بنابراین سعی کنید در این فصل موهای گربه را کوتاه نکنید و فقط مرتب برس کنید.

معمولا گربه‌ هایی که موهای کوتاه تری دارند وقت کمتری جهت رسیدگی و نگهداری می­گیرند. حتی خودشان میتوانند خود را تیمار کنند.

گربه ­های مو بلند با داشتن ظاهری زیباتر زمان بیشتری نیز جهت نگهداری می­طلبند.

در حالت طبیعی و در حیات وحش گربه مو بلند فقط در زمستان مو ریزی دارد، اما پس از اینکه اهلی شد و محل زندگی آن از لحاظ گرما و نور تغییر کرد، موریزی در طول سال اتفاق می­افتد و نیاز به‌ برس‌ زدن‌ روزانه‌ دارد و به‌ مشکلات‌ پوست‌ و مو حساسیت بیشتری نشان می­دهد.
بهترین زمان آرایش موی گربه خانگی کی است؟

زمان مناسب برای برس زدن گربه بعد از غذا است‌. همچنین توجه به نکات زیر در برس زدن حائز اهمیت می باشد:

اجسام خارجی و آشغال های بین موهای گربه را با یک شانه دندانه درشت از موهای گربه جدا کنید
به وسیله ی یک مسواک موهای کوتاه صورت گربه را شانه کنید اما مسواک را به چشم گربه نزدیک نکنید.
مقداری پودر بچه لابه لای موهای گربه بریزید تا موها از هم جدا ­شوند
بعد از اینکه شانه زدن و برس کشیدن تمام شد، روی موی گربه دست بکشید (خروج چربی از غدد مربوطه و کمک به درخشندگی مو)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *