نکات کاربردی در نگهداری از ریش‌تراش

استفاده از ریش‌تراش‌های برقی یکی از روش‌های اصلاح موهای زائد است، که امروزه مورداستفاده مردان قرار می‌گیرد. در واقع با یک‌بار هزینه کردن و خرید یک دستگاه الکترونیکی اصلاح صورت، می‌توانید به‌آسانی و در خانه موهای زائد صورت را اصلاح کنید؛ اما این وسیله همانند سایر وسایل الکترونیکی به مراقبت احتیاج دارد و باید به‌درستی از آن استفاده کنید تا طول عمر آن بیشتر شده و به‌مرور زمان کارایی خود را از دست ندهد. در این مطلب می‌خواهیم در مورد روش‌های مراقبت از ریش‌تراش‌های برقی و نحوه استفاده درست از آن‌ها، بیشتر حرف بزنیم. پس با ما همراه باشید:

الف) روش‌های مراقبت و نگهداری از ریش‌تراش

بعد از هر بار استفاده آن را تمیز کنید.

هیچ‌چیز به‌اندازه موهای انباشته‌شده، پوست مرده، خاک و سایر مواد مضر محیطی، به تیغه‌های ریش‌تراش آسیب نمی‌زند، درواقع وقتی شما از این وسیله استفاده می‌کنید، این مواد به لابه‌لای تیغه‌ها نفوذ کرده و به‌مرور باعث افزایش باکتری‌ها بر روی سطح آن می‌شود، این میکروب‌ها هم تیغه را آلوده می‌کند، هم‌فشار بیشتری به موتور وارد می‌کند و هم در استفاده‌های بعدی باعث انتقال بیماری‌ها به پوست شما خواهد شد؛ اما وقتی ریش‌تراش را تمیز و ضدعفونی می‌کنیم طول عمر موتور آن بیشتر شده و برای پوست شما نیز هیچ خطری ندارد.
ریش‌تراش خود را بشویید

اگر ریش‌تراش شما از قابلیت تمیزکنندگی خودکار بهره نمی‌برد شما باید، در هر بار استفاده آن را طبق دستورالعمل دستگاه تمیز کنید. اکثر ریش‌تراش‌های مدرن دارای سری قابل جداسازی هستند که به‌راحتی جدا شده و با آب داغ و صابون قابل شست‌وشو می‌باشد، برخی نیز به‌صورت ضد آب طراحی می‌شوند و شما می‌توانید آن در زیر آب تمیز کنید. در این راستا بهتر است از یک براش و یا مسواک استفاده کنید تا فضای غیرقابل‌دسترس آن نیز تمیز شود.

سعی کنید برای خارج کردن آلودگی‌ها از داخل تیغه‌ها آن را با ضربات محکم بر روی سینک نکوبید زیرا این کار به قطعات آن آسیب وارد می‌کند.

بعد از شست‌وشو سعی کنید آن را کاملاً خشک کنید و سپس تیغه و سری‌ها را جاسازی کنید، زیرا رطوبت به‌مرور باعث ایجاد رسوبات آهکی شده و عملکرد آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ممکن است به‌مرور به بخش الکترونیکی آن آسیب وارد کند.

اگر ریش‌تراش شما برای محیط‌های مرطوب و زیر دوش آب طراحی‌شده است، با این ‌حال صد در صد ضد آب نیست؛ بنابراین توصیه می‌کنیم برای مدت‌زمان خیلی طولانی بدنه آن را در زیر آب قرار ندهید؛ و بعد از اتمام کار آن را در حمام و در معرض بخار هوا رها نکنید. بهتر است بعد از تمیز کردن و خشک‌کردن آن را در کیف مخصوصش قرار داده و در کمد نگهداری کنید.
ریش‌تراش را روغن‌کاری کنید.

اصطکاک بین تیغه‌های ریش‌تراش باعث سایش بیشتر آن‌ها شده و قطعات زودتر از حد انتظار مستهلک می‌شوند. همچنین این سایش می‌تواند گرمای بیشتری ایجاد کند و باعث تحریک و ناراحتی پوستتان شود؛ بنابراین بهتر است قبل از هر بار استفاده آن را با روغن مخصوص و سبک، روغن‌کاری کنید. این روان کننده‌ها حاوی خواص ضد خوردگی نیز هستند که سطوح قطعات فلزی را صاف و بدون عیب و نقص نگه می‌دارند.
روغن‌کاری ریش‌تراش

تنها یک قطره در هر فویل یا تیغه بریزید، همین یک قطره روغن معجزه می‌کند و کارایی دستگاه شما را بالاتر خواهد برد. برخی از برندهای ریش‌تراش، مانند براون و پاناسونیک در بسته همراه دستگاه یک روغن مخصوص نیز قرار می‌دهند، بااین‌حال شما به‌راحتی می‌توانید این روغن را تهیه کرده و یا از روغن ماشین خیاطی‌تان استفاده کنید. برای استفاده دقیق از آن بهتر است راهنمای دستگاه خود را مطالعه کنید.
استفاده از اسپری‌های ضدعفونی‌کننده

درواقع استفاده از این اسپری‌های ضروری نیست اما بهتر است از آن استفاده کنید. ممکن است در هنگام استفاده از ریش‌تراش مقداری از پوست صورتتان را خراش دهید، بنابراین از این راه میکروب‌ها و بیماری‌های مختلفی به بدن شما وارد می‌شوند. بااینکه این وسیله شخصی است اما جانب احتیاط را رعایت کنید و قبل از هر بار استفاده مقداری اسپری ضدعفونی‌کننده سازگار باپوست بر روی تیغه‌های آن اسپری کنید.
اسپری ضدعفونی کننده

برای نگهداری از ریش‌تراش از کیف محافظ استفاده کنید.

اکثر ریش‌تراش‌ها از بدنه محکمی ساخته شده‌اند که به‌آسانی ضربه نمی‌بینند، اما تیغه‌های آن‌ها آسیب‌پذیر است و ممکن است براثر ضربه خراب شود. این تیغه‌ها به ضربه‌های مکانیکی بسیار حساس هستند، بنابراین در هنگام استفاده از آن‌ها، محکم آن را بر وی سطح سفت مانند سینک روشویی قرار ندهید و یا از روش‌های خشن برای تمیز کردن تیغه‌های آن استفاده نکنید. بهتر است از ریش‌تراش‌هایی استفاده کنید که دارای سری محافظ و یا کیف نگه‌دارنده هستند تا در هنگامی‌که آن را در کمد خود قرار می‌دهید دچار سانحه نشوند.
مراقب باتری ریش‌تراش خود باشید.

عمر باتری لیتیوم یونی را می‌توان از طریق روش استفاده صحیح از ریش‌تراش، بالاتر برد. سعی کنید سطح باتری ریش‌تراش را بین ۳۰ درصد تا ۸۰ درصد نگه‌دارید، سعی کنید زمانی که باتری ریش‌تراش به زیر سی درصد رسید آن را به برق وصل کرده و شارژ کنید تا حین کار کردن با ریش‌تراش به باتری آن فشار وارد نشود.

دستگاه ریش‌تراش را در محیط‌های گرم قرار ندهید، زیرا گرما به باتری ریش‌تراش آسیب وارد می‌کند، سرمای بیش‌ازاندازه نیز عملکرد و طول عمر ریش‌تراش را تحت تأثیر منفی قرار خواهد داد.

سعی کنید در ماه یک‌بار یا بیشتر شارژ و دشارژ باتری را انجام دهید؛ یعنی صبر کنید تا باتری ریش‌تراش کاملاً خالی شود و سپس آن را کاملاً شارژ کنید و سپس از آن استفاده نمایید، این کار به کالیبراسیون باتری کمک می‌کند.

در صورت نیاز به باتری و اقلام مصرفی ریش تراش های موزر ، براون و فیلیپس با ویلو سرویس نمایندگی خدمات طلائی موزر در ارتباط باشید.

هرچند وقت یک‌بار تیغه‌های آن را تعویض کنید.

در ریش‌تراش‌هایی که تیغه‌های آن‌ها قابل تعویض است، بهتر است تیغه‌های ریش‌تراش را هر ۱۲ تا ۱۸ ماه یک‌بار تعویض کنید، زیرا این تیغه‌ها در مجاورت با موهای ضخیم و پوست ممکن است به‌مرور کُند و خراب شوند و کارایی خود را از دست بدهند، به‌این‌ترتیب ممکن است به‌مرور بر روی موتور فشار وارد کنند.
به‌محض آسیب دیدن ریش‌تراش آن را تعمیر کنید

هر محصول الکترونیکی که به‌صورت منظم استفاده شود ممکن است به‌مرور زمان آسیب بیند و فرسوده شود، اکثر قطعات یدکی را می‌توان به‌آسانی تهیه و جایگزین کرد، با جایگزینی قسمت‌های آسیب‌دیده و فرسوده، از آسیب به موتور و قسمت‌های دیگر ریش‌تراش جلوگیری کنید.

جهت تعمیر ریش تراش خود می توانید با شماره های ویلو سرویس تماس گرفته یا از طریق این آدرس با نمایندگی های خدمات ویلو سرویس در خصوص ریش تراش های موزر ، براون و فیلیپس خود مشورت و در صورت نیاز آن ها را جهت تعمیر ارسال نمایید.

با انجام این راهکارها نه‌تنها طول عمر باتری را افزایش می‌دهید بلکه عملکرد و کارایی ریش‌تراش نیز ارتقا پیدا خواهد کرد.
ب) طرز استفاده صحیح از ریش‌تراش

در ابتدا و مهم‌تر از هر چیزی بهتر است از ریش‌تراش مناسب خود استفاده کنید. در بازار مدل‌های متنوعی وجود دارد که برخی از آن‌ها دارای قابلیت‌های مدرن و باقیمت بالاتر ارائه می‌شوند و برخی ارزان‌تر هستند، برخی کیفیت بیشتر و طول عمر بالاتری دارند و برخی متناسب باقیمت پایین خود، کارایی کمتری از خود نشان می‌دهند؛ بنابراین اولین گام خرید یک ریش‌تراش متناسب با نیازتان می‌باشد.
در ابتدا دفترچه راهنما را بخوانید.

کافی است یک‌بار دفترچه را مطالعه کنید تا با روش‌های استفاده و نگهداری دستگاهتان آشنا شوید. هر دستگاه متفاوت از بقیه طراحی‌شده است و در دفترچه راهنما اطلاعات کاملی در مورد روش استفاده، قابلیت‌ها، روش نگهداری، تمیز کردن، شارژ کردن و… وجود دارد که بهتر است از آن‌ها مطلع شوید.

در صورت نیاز می توانید از راهنمایی مشاوران ما در ویلو سرویس برای استفاده بهتر از ریش تراش های ( موزر ، براون و فیلیپس ) استفاده کنید.

قبل از اصلاح، صورت خود را آماده کنید.

قبل از اصلاح صورت خود را با آب ولرم بشویید زیرا این کار منافذ پوست را باز کرده، فولیکول‌ها را نرم‌تر می‌کند و باعث می‌شود موها راحت‌تر خارج شوند، اگر از مواد پاک‌سازی کننده نیز استفاده می‌کنید؛ بهتر است. بنابراین قبل از اصلاح صورت، دوش آب گرم بگیرید یا صورت خود را با آب گرم بشوید و یا یک حوله گرم بر روی صورتتان قرار دهید. شما حتی می‌توانید از یک کرم و لوسیون قبل از اصلاح استفاده کنید تا چربی اضافی پوستتان را از بین ببرد. اکثر ریش‌تراش‌های مدرن ضد آب هستند و می‌توان با کف و یا در زیر دوش حمام از آن‌ها استفاده کرد که باعث صرفه‌جویی در زمان شما می‌شوند.
بعد از بلند شدن از خواب، صورت خود را اصلاح نکنید.

بهتر است هنگامی‌که از خواب بیدار می‌شوید، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا پف صورت شما از بین برود، سپس صورت خود ا اصلاح کنید.
تکنیک مناسب با پوست و دستگاه خود را پیدا کنید.

برخی از افراد به این نتیجه می‌رسند که زمانی که موهای صورتشان اندکی بلندتر است، ماشین اصلاحشان بهتر کار می‌کند و پوستشان کمتر تحریک می‌شوند، اما برخی اصلاح موهای کوتاه را راحت‌تر می‌دانند؛ بنابراین بهتر است از تکنیک مناسب با پوست و دستگاه خود استفاده کنید. پیدا کردن جهت رویش مو نیز مهم است، بااین‌حال ریش‌تراش‌های امروزی از تیغه‌های چند جهته استفاده می‌کنند، تا موهایی که در جهت‌های مختلف قرار دارد را از بین ببرند.
بعد از اصلاح صورت از لوسیون های مناسب استفاده کنید

بعد از اصلاح ممکن است پوستتان خشک شود، بنابراین بهتر است از لوسیون های مخصوص پوست خود استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *